Csehov:
tragikomédia
Fordította: Morcsányi Géza
Csehov drámái a szerzői szándék szerint alapvetően komédiák. Bár a Sirály tragikusan végződő történet, első olvasata mégis komédia.
Mindenki végzetesen másba szerelmes, így mindenki boldogtalan, de a történet legalább annyira komikus, mint amennyire tragédiába illő. A mű mélyebb, összetettebb tartalma a művészi-alkotói személyiség bonyolult mélységeit világítja át kegyetlen őszinteséggel. A mindenáron művészi alkotást létrehozni kívánó szándék, s a művészi produktum, a művészlét utáni kínzó vágy lélekanalízise a dráma valódi alapmotívuma.
Tehetségesnek lenni, tehetségnek születni adottság. De elhatározás alapján „tehetséges alkotóvá” válni, szorgalommal, kitartással, akaratlagosan lehet-e? Nyomasztó bizonytalanságot, állandó kételyt, megválaszolhatatlan kérdést jelent ez a saját művészi minőségében kételkedőnek. Nincs válasz, nincs bizonyosság.
Az ünnepelt díva írói álmokat dédelgető, a színházi világot megújítani vágyó fia tragédiába torkolló, önmaga elfogadtatásáért vívott kétségbeesett küzdelme a darab válaszkeresése a feltett kérdésre.
Az értékes, tehetséges művészek kiégése, lassú elidegenedésük saját hivatásuktól, a mindennapokba szürkülés folyamata kerül tragikus ellentétbe a „csak azért is” lázadás, a bizonytalan és kiúttalan művészi kísérletezés, az alaptehetség meglétének kérdőjeleivel.
Csehov kétségei, vajúdó töprengése az emberi kapcsolatokról, tehetségről, színházi értékekről, alkotásról, alkotói folyamatokról, életünket és színházi mindennapjainkat is alapjaiban érintő gondolatok.
Színházi világunk-szakmánk szakadozottsága, izlésbeli alapellentéteink, tragikusan kiüresedő színházi tartalmak, a katarzis fájó hiánya nagyhírű előadásokból – számomra mindez fájdalmasan sikolt ki Csehov művéből, figyelmeztető üzenetként korunk „színházcsinálói” felé.
Előadás időtartama: 2 óra 50 perc egy szünettel
Bemutató: 2022. október 7.
Arkagyina, színésznő Saárossy Kinga
Jászai-Díjas
Trepljov, a fia Kardos Kristóf
Trigorin, író Baranyi Péter
Nyina Zarecsnaja Misurák Tünde
Szorin, a testvére Sata Árpád
Dorn, orvos Tunyogi Péter
Samrajev Balogh András
Polina Andrejevna, a felesége Nagy Adrienn
Mása, a lányuk Babócsai Réka
Medvegyenkó, tanító Tóth Levente
Díszlet Székely László Kossuth- és Jászai-díjas érdemes művész, a Nemzet Művésze
Jelmez Bodnár Enikő
Ügyelő Hódosi Ildikó
Súgó Szecskó Andrea
Rendezőasszisztens Lázár Rita
Rendező Blaskó Balázs Jászai-díjas