Idők folyamán / Kaleidoszkóp – Hommage á Bartók Béla / Donna Barocco
A Feledi János vezette Feledi Project a 2020-2021-es évadban ünnepli 10. évfordulóját. A jeles jubileum alkalmából számos születésnapi eseményt szerveztek, többek között a legelső előadás felújítását.
JEGYVÁSÁRLÁS
Jegy.hu
Jegyiroda (3300 Eger, Hatvani kapu tér 4.)
Eszterházy téri jegyárusító pavilonban (minden nap 14:00-17:00)
Az előadást 2010-ben mutatták be az egri Gárdonyi Géza Színházban, azóta több városban is játszották: Szegeden, Budapesten, Pécsett és Nagyváradon. Az estét Az Órák című film inspirálta, melynek középpontjában a nő áll, a női érzelmek, a kilátástalanság, az (önző) vágy, a lemondás, az élet elutasítása, majd a boldogság újra megtalálása. Milyen boldognak lenni? Milyen nőnek lenni? Milyen meghalni? Három korszak, három női sors olvad össze egyetlen történetté az idők folyamán.
A koreográfus-rendező, Feledi János a női lelket, a női érzéseket kutatja munkájában. Azt a kérdést próbálja körüljárni, miként jut el az ember odáig, hogy eldobja életét. Feledi a női lelket, mint feltérképezendő területet tanulmányozza, három idősíkban, három különböző női karaktert nagyító alá véve. Az előadásban Fehér Laura, Tóth Brigitta és Horváth Zita táncművészek mellett maga a koreográfus Feledi János is színpadra lép.
„Ez az est klasszikusan szép, lehelet finom és fájón mutatja be az ember beteg lelkének kínjait. Lélekre ható, katarzist adó. Azt nyújtja, amit egy jó (tánc)színháztól várunk, az érzékeinkre, intellektusunkra való erős.”
Bemutatja: Feledi Project
Táncolják:
Fehér Laura, Horváth Zita, Tóth Brigitta, Feledi János
Díszlet-látvány: Feledi János, Minorics Krisztián
Világítástervező: Hepkó Miklós
Dramaturg-rendezőtárs: Lisztóczky Hajnal
Koreográfus-rendező: Feledi János, Harangozó Gyula-díjas
Támogatók: Nemzeti Kulturális Alap, Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, Magyar Művészeti Akadémia, Nemzeti Táncszínház
Kaleidoszkóp – Hommage á Bartók Béla
Az Idéző 1.84 kortárs- néptánc Társulat és Kiss-B. Ádám és Szabó Marcell és Bartók Béla örök érvényű műveiből tervez egy rendhagyó estet, melyben a zene és a tánc méltán tiszteleg a híres zeneszerző alakja előtt.
Betekintést nyerünk a magyar idők történeti „kaleidoszkópjába”, mint színesen kavargó változások gyors egymásutánjába, a magyar néptáncok férfi világán keresztül. Bartók Béla klasszikus zongorára írt műveiből egy színes válogatás, két világ, két férfi táncszóló, két városi- verbunkos mikrokozmosz és végtelen variációi.
Egyéni, sajátságos hangon tervezzük aktuális néptánc-színházi bemutatónkat egy felvonásban, körüljárva a nagyvárosi létünk és a magyar hagyományos kultúra relációit. A színpadi alkotói folyamatban megkoreografáltuk a tradícionális népi hegedűn megszólaltatott tánczenéket és a belőlük merítkező zongoradarabokat is.
…nem járhatnánk ezen a úton a bartóki örökség nélkül…
feladatunk a méltó emlékezés és a továbbhaladás…
Bartók Béla magyar zeneszerző, zongoraművész, népzenekutató, a közép-európai népzene nagy gyűjtője, a Zeneakadémia tanára; a 20. század egyik legjelentősebb zeneszerzője. 1906-ban Kodály segítségével és tanácsaival kezdte meg gyűjtőmunkáját. Bejárta az országot, majd más népek zenekultúráját is kutatta: járt szlovák nyelvterületen, Erdélyben és Észak-Afrikában (Biskra) is gyűjtött, az arab is népzenét tanulmányozta. Bartók életműve mind a magyar, mind az egyetemes zenetörténet szempontjából korszakalkotó jelentőségű. Bartók Béla műveinek, „muzsikái”-nak táncos képekben való kifejezése régi terveim között szerepelt, eddigi szakmai utam alatt végig inspirálóan hatottak rám.
A tervezett bemutatóban többek között felcsendül, esetenként újra formálódik többek között az Allegro barbaro.
JEGYVÁSÁRLÁS
Jegy.hu
Jegyiroda (3300 Eger, Hatvani kapu tér 4.)
Eszterházy téri jegyárusító pavilonban (minden nap 14:00-17:00)
Szabó Marcell gondolatai:
Bartók Béla zenéje sokszor neoklasszicizáló és folk egyszerre. Szóval egyszerre épít az univerzális (európai) zenei hagyományokra, a magyar gyökerekre (a népzene által) és újítja azt meg sajátos hangvétellel, „hagyománytisztelet és megújulás”. Bartók az a szerző, akinek a zenéje pont azért lesz időtlen és örök érvényű, mert tradíció, nemzeti szellem és újítás egyszerre van jelen zenéjében, így az mindenkinek szól, tartalma univerzális.
Az Idéző 1.84 és Kiss- Balbinat Ádám és Szabó Marcell közös estje
Zene: Bartók Béla, Kiss- Balbinat Ádám és Szabó Marcell
Fénytervező/ Technikus: Patai Roland
Tánc/Koreográfia: Ifj. Zsuráfszky Zoltán és Tókos Attila
Idéző 1.84 Társulat:
Progresszió-Tradíció- Revolúció
Koncepció: Jövőbe mutató mozgásnyelv kialakítása a neofolklorizmus jegyében. Formanyelvünk kortárs és modern tánctechnikák fúziója a néptánccal. Színpadi perspektívánk a magyar hagyomány aktualizálása: a jövőbe lépni és a múltat felemelni.
Mai alkotóként fontosnak tartjuk, hogy kortársainkal alakítva új művészi kört, nagy ambícióval, energiával kezdjük meg a munkát, hogy kísérletező, ám minőségi előadások szülessenek.
Donna Barocco
A darabban a női életöröm, a létezésre való vágy pezsgése elevenedik meg a régmúlt reneszánsz-barokk zeneszerzők remekművei segítségével. A bohókás, tizennyolc perces etűd könnyed kikapcsolódást kínál az élet vidámabb ritmusaira vágyó nézői számára.
„Már énnékem bizony nem kenyerem a bánat:
Csak úgy nyelem le, ha alapos oka támad,
S még ha száz oka is majd kiszúrja szemem,
Én bizony úgy teszek, hogy észre sem veszem” (Moliere)
JEGYVÁSÁRLÁS
Jegy.hu
Jegyiroda (3300 Eger, Hatvani kapu tér 4.)
Eszterházy téri jegyárusító pavilonban (minden nap 14:00-17:00)
Bemutatja: PR Evolution Dance Company
Korhatár: 6+
Táncolják:
Elisa Insalata, Jenei Lilla, Kozmér Alexandra, Rudisch Boglárka
Zene: Montáz
Jelmez: Nemes Nóra
Koreográfus: Zachár Lóránd